Posiedzenie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Aktualnosci, Środa, 21 marca 2012

W dniu 15 marca 2012 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Krasnobrodzie.

Zespół składa się z trzynastu osób, a jego członkowie to przedstawiciele pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, policji, Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i sądu.

Spotkanie otworzył Burmistrz Krasnobrodu – Pan Wiesław Chmielowiec, który przedstawił podstawowe cele i zadania, jakie nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W dalszej części spotkania Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie -Mirosława Konopka przedstawiła plan spotkania, a następnie zapoznała wszystkich obecnych z Uchwałą Rady Gminy oraz Zarządzeniem Burmistrza Krasnobrodu w sprawie powołania członków zespołu Interdyscyplinarnego. Po wystąpieniu Pani Kierownik, głos zabrała – Pani Ewa Birska-Furman,  która przygotowała i przedstawiła w formie prezentacji podstawowe cele i zadania Zespołu Interdyscyplinarnego, omówiła procedurę „Niebieskiej Karty” oraz omówiła poszczególne wzory formularzy kart – A, B, C, D.

W dalszym etapie spotkania odbyło się głosownie na Przewodniczącego, Zastępcę i Sekretarza Zespołu Interdyscyplinarnego. W celu prawidłowego przebiegu głosowania została powołana trzyosobowa komisja czuwająca nad przebiegiem głosowania. W wyniku tajnego głosowania Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego została Pani Ewa Birska-Furman (pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie), Zastępcą została Pani Dorota Daniłowicz (pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie), a Sekretarzem została Pani Zofia Podolak (pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie).

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na członków zespołu obowiązek zachowania poufności wszelkich informacji i danych, które uzyskali przy realizacji zadań wynikających z w/w ustawy. W związku z powyższym członkowie Zespołu złożyli stosowne oświadczenia o zachowaniu poufności danych osobowych.

Kolejnym etapem spotkania było powołanie trzech grup roboczych.

Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją na temat przyszłych prac Zespołu, ustawodawstwa i sytuacji rodzin z problemem przemocy w rodzinie.

 

Przygotowała: Zofia Podolak

 

Goganet