Orszak Trzech Króli 2020 - relacja
Aktualnosci, Czwartek, 9 stycznia 2020W dniu 6 stycznia 2020 roku, po raz piąty ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Krasnobrodu, Parafia NNMP w Krasnobrodzie i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami Fundacja „Orszak Trzech Króli” oraz parafie Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie i Świętej Bożej Opatrzności w Bondyrzu. Hasło tegorocznego orszaku to „Cuda, cuda ogłaszają!”
Orszak rozpoczął się na placu Siekluckiego w centrum miasta, gdzie od godz. 10.30 zaczęli gromadzić się uczestnicy orszaku, którzy zostali obdarowani przez organizatorów: gazetą orszakową, koronami, naklejkami i śpiewnikami otrzymanymi z Fundacji Orszak Trzech Króli.
Spotkanie orszakowe rozpoczęło się od kolędowania prowadzonego przez Dziecięcą Scholę z Parafii NNMP w Krasnobrodzie, która działa pod kierunkiem p. Agnieszki Kostrubiec oraz jej męża p. Dariusza Kostrubca akompaniującego na gitarze.
Potem była pierwsza scena pt. „Ogłoszenie spisu i wyruszenie do Betlejem”. Swoje scenki zgrali aktorzy, którzy wcielili się w postaci: Heroda (Dariusz Kostrubiec), sługi (Jarosław Bucior), posłańca (Mariusz Skrzyński) oraz herolda (Radosław Cios-Mairot), gospodarza (Józef Garbacz) i gospodyni (Marta Szpyra), Maryi (Milena Mazur) i Józefa (Andrzej Mazur) oraz pastuszków Stacha (Michał Mękal) i Wojciecha (Andrzej Gontarz).
Następnie na plac przybyli trzej królowie: Kacper – król Europy (Kazimierz Mielniczek), Melchior – król Azji (Adam Choma) i Baltazar – król Afryki (Jan Kopczyński), których w imieniu swoim i Burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala powitał ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii NNMP w Krasnobrodzie. Po powitaniu królów oraz wszystkich zebranych orszak wyruszył w drogę.
Na jego początku była gwiazda, którą nieśli harcerze, potem sztandary orszakowe, za którymi szli trzej królowie oraz ich orszaki, które tworzyli: „Aniołki” z dziecięcej scholi parafialnej, aktorzy poszczególnych scen orszakowych przebrani w barwne, stylowe stroje i pozostali uczestnicy tego wydarzenia.
Kolędowanie podczas przemarszu orszaku prowadziła p. Marzena Kałuża wraz z córką Alicją. Pomocne w we wspólnym śpiewaniu kolęd były orszakowe śpiewniki.
Trasa orszaku była taka sama jak w latach poprzednich. Na początku prowadziła do Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie rozegrana była II scena pt. „Maryja z Józefem poszukują noclegu”. W role gospodarzy betlejemskiej gospody (Marta Szpyra i Jozef Garbacz) i biesiadników (Marzena Gorajska, Anna Gontarz, Olimpia Garbacz, Andrzej Pliżga, Mateusz Kołtun, Tomasz Wrona, Jarosław Górny, Jadwiga Nawój, Dagmara Pryciuk) wcielili się mieszkańcy Nowej Wsi, natomiast Świętą Rodzinę zagrali państwo Milena i Andrzej Mazurowie z Krasnobrodu wraz ze swoim synkiem Wiktorem. Oprawę muzyczną tej sceny zapewnił zespół folklorystyczny „Wójtowianie”, w wykonaniu którego usłyszeliśmy dwie kolędy - przed rozpoczęciem sceny „Wójtowianie” zaśpiewali „Gwiazda zaświtała”, a po jej zakończeniu „Nie było miejsca dla Ciebie”.
Kolejna, trzecia scena orszakowa pt. „Anioł u Pasterzy” miała miejsce przy budynku Urzędu Miejskiego, do którego udał się orszak. Jej przygotowaniem zajął się zespół „Krasnobrodzki Gospel”. Członkowie zespołu zagrali role pastuszków i anioła, przygotowali scenografię i zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.
Potem orszak udał się w kierunku Podklasztoru, aby zatrzymać się na ulicy Tomaszowskiej, nieco przed sanktuarium, gdzie usytuowana była scena IV „Pałac Heroda”. Jej aktorami byli mieszkańcy Osiedla Podklasztor, którzy przygotowali też scenografię, a kolędy: „Od wschodu słońca” i „Kolęda głosi pokój” zaśpiewali „Wójtowianie”.
Przed bramą prowadzącą do Sanktuarium Maryjnego rozegrano scenę V „Przygotowanie”, w której pasterz Ambroży (Bartłomiej Roczkowski) poinformował zebranych, iż zbliżamy się do domu Bożego, gdzie należy zachować się poważnie i być ubranym tak, aby nie siać zgorszenia.
Przed wejściem do kościoła uczestników orszaku powitała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta grając kolędę „Mędrcy świata”.
Ostatnia scena orszakowa „Złożenie hołdu” miała miejsce w sanktuarium przy żłóbku. Dzieciątku Jezus hołd i dary złożyli pasterze oraz trzej królowie.
Zwieńczeniem orszaku była Msza święta, którą w intencji uczestników i organizatorów orszaku odprawił ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz Parafii NNMP w Krasnobrodzie. Oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i pan organista Józef Bąk.
Orszak był realizowany w oparciu o scenariusz napisany przez Pawła Murdzka - polonistę z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie. Drobnych korekt związanych z aktualizacją scenariusza dokonały panie Marzena Gęśla i Renata Nowosielecka.
W poprzednich scenariuszach, oprócz treści związanych z Bożym Narodzeniem znajdowały się też kwestie nawiązujące do naszej lokalnej rzeczywistości oraz ważnych wydarzeń jakie miały miejsce w roku poprzedzającym orszak. Zgodnie z tą tradycją i w bieżącej edycji orszaku scenariusz zawierał takie wątki. Dotyczyły one „Rodowitej z Roztocza” - wody, która od ubiegłego roku wydobywana jest na terenie gminy Krasnobród w miejscowości Grabnik. Oficjalne otwarcie rozlewni tej wody - firmy „Natviana Roztocze” odbyło się 12 września 2019 roku.
Mariola Czapla
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację orszaku:
· Panu Pawłowi Murdzkowi - autorowi scenariusza oraz Paniom Marzenie Gęśli i Renacie Nowosieleckiej za jego aktualizację,
· Aktorom scen orszakowych – mieszkańcom Nowej Wsi, Osiedla Krasnobród Centrum, Osiedla Krasnobród Podklasztor oraz członkom Zespołu „Krasnobrodzki Gospel”, a także mieszkańcom Krasnobrodu, Majdanu Małego i Bondyrza grającym role królów,
· Pani Halinie Gontarz i Właścicielom Ośrodka Wypoczynkowego „Barwy Roztocza” z Krasnobrodu za użyczenie strojów,
· Wykonawcom oprawy muzycznej i prowadzącym kolędowanie – Dziecięcej Scholi z Parafii NNMP, zespołowi „Wójtowianie”, Zespołowi „Krasnobrodzki Gospel”, Krasnobrodzkiej Orkiestrze Dętej oraz Pani Marzenie Kałuży i Alicji Kałuży.
· Harcerzom ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” (Paweł Korga, Mariusz Najda, Karol Kostrubiec, Bartłomiej Kurantowicz, Maciej Kołtun, Jakub Kozłowski, Wiktoria Bukała, Mateusz Pryciuk wraz ze szczepowym Józefem Wryszczem) za prowadzenie orszaku z gwiazdą oraz obsługę nagłośnienia,
· Księżom Proboszczom - ks. dr Eugeniuszowi Derdziukowi, ks. Romanowi Sawicowi i ks. Arturowi Sokołowi za współorganizację orszaku i jego promocję,
· Policji i strażakom z OSP w Wólce Husińskiej za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przemarszu,
· Uczestnikom orszaku za udział w tym wydarzeniu.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i owocną współpracę, których efektem były piękne plenerowe jasełka. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz za miłą atmosferę.
W imieniu organizatorów
Mariola Czapla